Bugüne kadar yaptıklarımız...

Mayıs-Kasım 2016 arası çalışmalarımız hakkında notlar;
  • 26.Mayıs.2016 günü “BÜ Girişimcilik Merkezi” açılışına katıldık ve bu toplantıda katılımcılara komisyonumuzu, BUKAL ruhunu ve hedeflerimizi anlattık. Bu toplantıda komisyonumuzun hedefleri doğrultusunda çalışmak istediklerini belirten yeni kontaklar edindik.
  • 26.Mayıs.2016 günü Müzemizi ziyaret ettik. Amacımız BÜ olarak geçmişten bugüne elimizdeki resim, belge, evrak ne varsa “Kültür Mirası” kapsamında bir araya getirmek (sanal olarak, resimleme + scan etme vs) kitap, film ve/veya dijital kayıt oluşturmak üzere araştırma yapmak… Bu malzemelerin çok dağınık olduğunu ve nerede / hangi bölümlerin korumasında oldukları derin bir araştırma konusu olduğunu anladık. Bu konuda Sayın Rektörlüğümüzün desteğini almak gerektiğini farkettik. Komisyonumuz bu konuda Sonbaharda bir randevu talebinde bulunmak üzere Mezunlar Ofisine başvurmak için karar aldı.
  • 13.06.2016 tarihli toplantımızda; “Kültür Mirası” Projemizin en önemli ayağı olan “SOHBET Günleri” hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Amaç; Üniversitemize çok değerli katkılarda bulunmuş büyüklerimiz ve personelimiz  ile “SOHBET” gerçekleştirmek, gençlerimiz ile buluşturmak. Bu sohbetleri müsait olmadıklarında birebir ziyaretler ile filmlemek ve bir arşiv oluşturmak. Hikayeleri, anıları bizler için çok değerli… Yeni nesil ve hatta bir çoğumuz bu farklı yönleri bilmeliyiz diye düşünmekteyiz.
  • “Kültür Mirası” kapsamında “Prestij Kütüphane” ve “Anı Köşesi” diğer başlıklarımızdan bazılarıdır. Bu çalışmalar halen üzerinde çalıştığımız konulardır.
  • “Kültür Mirası” kapsamında aynı zamanda “Benim Üniversitem Belgesel Yarışması” düzenlemek de çalışmalarımız arasındadır.
  • Web sayfası oluşturmak ve/veya BÜ Mezunlar Ofisinden link ile bu sayfaya erişim sağlanabilmesi konularında destek istemek üzere Eylül ayında biraraya gelmek gerektiği konusunda hemfikir olduk. Böylece katılımcı sayımız ve projelerin doğru hedeflere ulaşmasını sağlayabiliriz.
  • Tarihi Binalarımız, Tüneller, Sarnıçlar, Saat Kulemiz, Tarihi Donatılar ve tüm bunların bilgilerinin yer aldığı bir kitap hazırlanması… Bu konuda da Sayın Rektörlüğümüzün desteğini almak gerektiğini farkettik. Komisyonumuz bu konuda Sonbaharda bir randevu talebinde bulunmak üzere Mezunlar Ofisine başvurmak için karar aldı.
  • 17.06.2016 günü “Maya Vakfı” ile “Sosyal Proje” paylaşımı konusunda toplantı düzenledik. Amacımız Üniversitemiz gençliğinin yaşanılan sosyal konularda duyarlı olması ve “Psikolojik İyileştirme Becerileri” konularında bilinçlenmeleri sağlamak… Belki de “Sosyal Sorumluluk” konularında Çalıştay yapabilmek ve Uluslararası Fon oluşturulabilir bir proje haline getirilip getirilmeyeceği konularında neler yapılabilir fikir alışverişinde bulunduk. Bu doğrultuda zaten BUKAL kurucularımızdan ve komisyonumuzun yönetiminden Sn. Hatıra Şenkon , Maya Vakfı Başkanı Esra Özsüer Hanım ile Üniversitemizde 18-21.Temmuz.2016 tarihleri arasında “Tanıtım Etkinlikleri ve Workshop” gerçekleştirilmiştir. Komisyonumuz bu çalışmadan da yeni katılımcı üyeler edinmiştir.
  • BUKAL ve “Kültür ve Sanat Komisyonu” olarak belirlediğimiz hedeflerimizden biri “ORG” projemizdir. Orgumuzu tarihi ve kıymetli bir kültür mirasımız olarak görmekteyiz. “ORG” ile ilgili üniversitemizin önemli etkinliği "BÜ’yülü Bir Gün"de (12.Kasım.2016) tarihinde Sayın Mehmet Küçükönder (BÜ emekli Öğretim Görevlisi) Beyin 90’lı yıllardan bu yana bizzat ORG ile dolu dolu yaşadıklarını ve ORG’umuzun tarihçesini anlatan sunumunu müzikle gerçekleştireceği bir programda yer almayı hedefledik. Bu dileğimiz 23.09.2016 günü BÜ Mezunlar Ofisimizi ziyaretimizde dile getirildi. Yazılı olarak 26.09.2016 tarihinde mail ile yolladık. Bu toplantıda değerli bir müzik sanatçımızın ORG’umuz ile sunuma eşlik etmesi planlanmıştır.
  • Komisyonumuz BÜ’yülü Bir Gün (12.Kasım.2016) tarihinde değerli Rektörümüz Gülay Barbarosoğlu’nun tam desteği ile TÜNELLERİMİZ ’i Keşfetmek üzere hazırlıklara başladık. İlk defa mezunlarımıza ve o gün katılacak ziyaretçilerimize açılacak tünellerimiz için BÜ AFAD gençlerimizden destek almak üzere Sn. Gökhan Börekçi ile ilk görüşmelere başlandı.

Üç buçuk ayda bu çalışmaları belirli başlıklar altında toplamak üzere aşağıda isimleri yazılı BUKAL, “Kültür ve Sanat Komisyonu” yöneticileri olarak kısa bir rapor sunmayı istedik.