BUKAL 2019 TEKNOLOJİDE YENİLEŞİM İSTANBUL’da DEĞİŞİM

TEKNOLOJİDE YENİLEŞİM İSTANBUL’da DEĞİŞİM PANELİ

  

Dünden Bugüne Fotoğraf Makineleri Sergisi

Panel
- Dijital teknoloji fotoğrafı nasıl etkiliyor?
- Değişim şehrin seslerine de mi yansıyor?
- Ara Güler’in teknolojiye bakışı...
- Fotoğraflarda İstanbul’da değişim...

"Ara Güler’in izinde İstanbul’da Değişim" yarışmasının Ödül Töreni

PanelistlerPROF.DR. EVA ŞARLAK (Işık Üniversitesi)
1962 yılında doğan Prof.Dr.Evangelia ŞARLAK, 1981 ylında Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi / Klasik  Arkeoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını Sanat Tarihi alanında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayarak 1996 yılında mezun oldu. Doktorasını yine İstanbul Teknik Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 2006 yılında Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Alanı’nda Doçentlik ünvanı, 2012 yılında Prof. lük ünvanı alan Prof.Dr. Evangelia ŞARLAK bu konu alanında birçok ders vermektedir. Halen Işık Üniversitesi’nde çalışmakta olan Prof.Dr. Evangelia ŞARLAK İngilizce, Fransızca ve de Yunanca bilmektedir.Dr. Öğr. Üyesi PINAR ÇEVİKAYAK YELMİ
Pınar Çevikayak Yelmi 1985’te İstanbul’da doğdu. Lisans derecesini ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden (2008), yüksek lisans derecesini ise Politecnico di Milano Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden (2012) aldı. Yüksek lisans eğitimi sırasında, İstanbul’un sesleri ile ilgili çalışmalara başladı. İstanbul’un kültürel seslerindeki zenginlik, Yelmi’yi bu konuda daha derin bir araştırma yapmaya teşvik etti ve İstanbul’un sesleri alanındaki çalışmalarına Koç Üniversitesi Tasarım, Teknoloji, Toplum Bölümü’nde (2012-2017) yaptığı doktora ile devam etti.
Doktora araştırmasında, şehrin günlük hayatına ve kültürüne işitsel bir perspektiften yaklaşmayı, işitsel kültürel değerleri koruma altına almayı ve bu değerleri somut olmayan kültürel miras kapsamında korumayı amaçlayan “İstanbul’un Sesleri” projesini yürüttü. Alanında ilk ve tek olan “İstanbul’un Sesleri” koleksiyonu, Avrupa’nın işitsel mirasını korumayı amaç edinen Europeana Sounds gibi birçok global platform ile de paylaşıldı.
Yelmi, şu anda Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.


OSCAR FUCHS
Yönetim Kurulu Üyesi, Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş.Ekipmanları A.Ş.
1969 yılında Istanbulda doğan Oskar Fuchs, Istanbul Alman Lisesinden sonra yüksek eğitimini İsviçre de tamamlamıştır. 1992 senesinde aile şirketi FUCHS Kimya`ya katılan ve değişik pozisyonlarda görev alan Fuchs halen bu şirkette yöneticiliğe devam etmektedir.
Lise yıllarında başlayan fotoğraf merakı, fotoğraf dünyasının değişik dallarında eğitimler alıp, “Sanat Tarihi” dalında yüksek lisans yapmasına neden olmuştur. Önemli bir portföye sahip resim koleksiyonerliği dışında, Türkiyenin en büyük fotoğraf koleksiyonerleri arasında gösterilmektedir.
Ara Güler/Doğuş Holding işbirliğinin fikir babası ve Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş. nin yönetim kurulu üyesidir. Kendi sponsorluğunda değişik fotoğraf kitapları da yayınlamış olan Oskar Fuchs, ana lisanı Türkçe dışında Almanca, İngilizce ve Rumca konuşmaktadır.
ERDEM KAYHAN GÜRBÜZ
1966 doğumlu olan Erdem Kayhan Gürbüz, 1988 ODTÜ Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümü mezunudur. 2001 yılında Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Executive MBA yüksek lisans derecesi alan Gürbüz, halen İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji bölümü öğrencisidir. Meslek hayatına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başlayan Gürbüz, Yapı Kredi Teknoloji, Koçnet ve Vodafone’da telekomünikasyon üzerine çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. Gürbüz 2015’ten beri Doğuş Grubu altında Leica Türkiye’nin Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir. Satranç ve fotoğrafçılık özel hobisidir.
MEHMET KISMET
Ilk orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Ilkokul sıralarında fotoğraf çekmeye başladı ve 12 yaşında iken ilk karanlık odasını kurarak siyah beyaz fotoğraf baskılarını yapmaya başladı.
Yüksek öğrenimi için fotoğraf ve mühendislik arasında zor bir tercih yaparak I.T.Ü Makine fakültesini bitirdi.
Beş fotoğrafçı arkadaşı ile birlikte FOG fotoğraf grubunu kurdu. FOG Grubu olarak “Kazlıçeşme” “Istanbul Surları” gibi önemli belgesel çalışmalara ve sergilere imza attılar.
Katıldığı çeşitli sergilerin yanında, 2001 Toronto Kanada “Contact” fotoğraf festivaline davet edildi.
2003 yılında, ülkemiz çağdaş fotoğrafına özellikle “Müze ve koleksiyon kalitesinde” fotoğraf baskısı kavramını yerleştirmeyi ve yaymayı hedef alarak Istanbul Fotoğraf Merkezi’ni kurdu.
Istanbul Modern Müzesi Fotoğraf bölümü kurucu heyetinde bulunarak, Istanbul Fotoğraf Merkezi organizasyonu ile müzenin ilk daimi koleksiyonunun oluşturulmasına katkıda bulundu.
Eserleri Istanbul Modern Müzesi koleksiyonunda, NewYork, Paris ve Istanbul’da özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
KORKMAZ ÇAKAR