BUKAL TEVFİK FİKRET MÜZESİNDE 2 İSTANBUL AŞIĞI için KONSER

BUKAL TEVFİK FİKRET MÜZESİNDE 2 İSTANBUL AŞIĞI için KONSER
ARA GÜLER ve TEVFİK FİKRET...
Şef MEHMET ÖZKAYA Yönetiminde BÜ Mensupları Türk Sanat Müziği Korosu  ile
TEVFİK FİKRET’in EVİ AŞİYAN  MÜZESİNDE  İSTANBUL ŞARKILARITevfik Fikret
Plan ve mimari çizimlerini kendisinin yaptığı, bahçe içindeki bu evine Farsça “kuş yuvası” anlamına gelen “Aşiyan” ismini vermiş.
Boğaz’a kuş bakışı bakan evini yapmadan önce de eşiyle birlikte, öğretmenlik yaptığı Robert Kolej’in
hemen yanında bulunan çok sevdiği bu yere resim yapmak veya oturmak için gelir, burada yaşamayı hayal edermiş…
1867’de doğan şair, 1906’da bu hayalini gerçekleştirmiş ve 1915’te 48 yaşında hayata veda edene kadar da bu evde yaşamış. Mezarı da vasiyeti üzerine bugün evinin bahçesinde yer alıyor…
1940’ta İstanbul Belediyesi tarafından satın alınan Aşiyan, 1945’te “Edebiyat-ı Cedide Müzesi” olarak açılmış. Yıllar içinde çeşitli onarımlar geçiren ev, en son 2011-12 yıllarında yapılan kapsamlı restorasyon sonucunda, orijinaliyle birebir örtüşür biçime kavuşmuş. Kimi eşyalar onarılırken, kimileri aslına uygun olarak yeniden imal edilmiş ve ev Tevfik Fikret’in yaşadığı dönemdeki haline ulaşmış.
Dönemine damgasını vurmuş, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür”, özgürlükçü Tevfik Fikret’in evini ziyaret edince, onun çok yönlü bir kişi olarak, şairliğin yanı sıra ressam, mimar, öğretmen ve gazeteci olduğunu öğreniyoruz. Evinde kendi yaptığı çok güzel tablolar var. 1888’de birincilikle mezun olduğu Galatasaray Lisesi’nde 1909’da müdür olmuştu.
 
Ara Güler
1928’de İstanbul’da doğdu. Çocukken sinemadan çok etkilendi. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı.
Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. 1950’de gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam ediyordu.
1961 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961’de İngiltere’de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu.
ABD’de, Almanya’da, Paris’te çeşitli sergiler açtı.
Bu arada, Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.
1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan, Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı.
Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.
Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992’de Fransa, ABD, İngiltere ve Singapur’da yayımlandı.
Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergilenmektedir.
 “Ara Güler Müzesi” ile dünyayı gezen resimleri için Doğuş Grubuna çok teşekkürler…

Mehmet Özkaya
İstanbul’da dünyaya gelen Özkaya, çalışmalarına Ankara Türk Müziği Derneği’nde başladı. Doğan Koçer, Yılmaz Pakalınlar, Feruzan Esmergül, Ferit Sıdal, Ahmet Hatipoğlu, ve Metin Everes’ten dersler alan Özkaya, 1990’da sınavla TRT’ye girdi. Çankaya Üniversitesi’nde Türk Sanat Müziği Korosu oluşturan Özkaya, aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak Klasik Türk Musikisi uygulamaları ve ses eğitimi dersleri verdi.
Halen Boğaziçi Üniversitesi, Halkbank, Fenerbahçe mahallesi Gönüllüleri ve Örnekal Musıki Topluluğu TSM Korolarını çalıştırmakta olan Özkaya’nın TRT Repertuarı’nda ve Mesam’da kayıtlı pek çok bestesi bulunmaktadır. İTÜ’deki konser kayıtlarından oluşan albümü ile, Avrupa Gazeteciler Derneği 2010 Yılı ’’En İyi Türk Sanat Müziği Sanatçısı’’ ödülü almıştır.
TRT’den emekliliğini müteakip Mehmet Özkaya Akademi Stüdyo’da deneyim ve kayıtlarını genç kuşaklara aktarmak için projeler üretmektedir.