BUKAL 2019 TÜNELLERDE "ARA GÜLER’in izinde İSTANBUL’da DEĞİŞİM" YARIŞMASINDAKİ FOTOĞRAFLARIN SERGİSİ

BUKAL 2019 TÜNELLERDE "ARA GÜLER’in izinde İSTANBUL’da DEĞİŞİM" YARIŞMASINDAKİ FOTOĞRAFLARIN SERGİSİ
SİZLERİN RESİMLERİ TARİHİ TÜNELİMİZDE SERGİLENECEK...

  

BOĞAZİÇİ’NDE TÜNELLERİN GİZEMİ


Power House’un (Isı Merkezi) yapımı Gates Hall-Mühendislik Binasının yapımına başlanmadan önce bitirilmiş ve işletmeye alınmıştı. Kurulan elektrik santralı sayesinde Kolej’in, gaz lambaları yerine elektrikle aydınlatılmasına
1909 yılı sonunda başlanmıştır. Power House / Isı Merkezinden çıkarak kampüsü dolaşan Tüneller de bu yıllarda elektrik ve buhar hatlarını kolejin binalarına ulaştırabilmek için inşaa edilmiştir.
Power House Binasında Laboratuvar binasıyla yan yana bulunan kazan dairesinde; iki adet yüksek basınca dayanıklı Babcock ve Wilcox su borusu kazanları (water-tube boiler) vardı. İçme suları 300 beygir gücündeki Cochran kazanında (boiler) kaynatılıyordu. Makine dairesinde; bir adet 20 kw’lık, dikey makineyle çalışan bir jeneratör ile bir adet 60 kw’lık, yatay 4 valflı makineye bağlı bir jeneratör daha bulunmaktaydı. Elektrik jeneratörlerin dağıtım tablosu makinelerin randımanlarını denetleyebilmeleri için öğrencilerin kullanımına uygun olarak düzenlenmişti.
Bugün gelişen teknolojiye uyumlu olarak Boğaziçi Üniversitesinin ısıtma sistemleri tamamıyla yenilenmiş ve bir zamanlar mühendislere uygulama atölyesi işlevini de görmüş olan bu antika ekipman hurdaya ayrılmıştır. Yeni yapılardan olan Natuk Birkan Binası da bu tarihi yapıyı içine entegre edecek şekilde bir modern yapı olarak tasarlanmıştır.