TRAUGOTT FUCHS KÜLTÜR ve TARİH MİRASI ARŞİVİ

1943 yılından itibaren Robert Kolej’de Alman ve Fransız dilleri ve edebiyatları üzerine dersler veren Fuchs, aynı yıl doktora tezini tamamladı. İkinci Dünya Savaşı sürerken İnönü hükümeti tarafından Çorum’a enterne edilen Alman pasaportlu mülteciler arasında yer alan Fuchs, 18 ay boyunca çalışmalarına ilham veren bu Anadolu kentinde yaşadı. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi’nden ayrılan Fuchs, tamamen Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmaya başladı ve bu kurumda 1983 yılına kadar dersler verdi. 1997 yılında vefat ettiğinde, saygın ve başarılı bir eğitmen olmasının yanı sıra, sanat yeteneği, entelektüel birikimi ve çevresindekilerle geliştirdiği insani ilişkiler sayesinde onunla temas etmiş herkes üzerinde derin izler bırakmış olan Fuchs, İstanbul’da bulunan Protestan mezarlığına gömülmüştür.
Traugott Fuchs, arşivini Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi meslektaşı Prof. Dr. Süheyla Artemel’e emanet etmiş ve bu arşivin Türkiye’de öğrenci ve araştırmacılar tarafından kullanılmasını istemiştir.
      
    


2006 yılında Prof. Dr. Selçuk Esenbel ve Prof. Dr. Süheyla Artemel’in girişimleriyle Traugott Fuchs Kültür ve Tarih Mirası Arşivi kurulmuştur. Aynı yıl, Prof. Selçuk Esenbel’in rehberliğinde, Suzan Kalaycı ve Gerald Wiemers “Traugott Fuchs Koleksiyonu”nu arşivleme projesine başlamış ve detaylı bir envanter oluşturmuşlardır. Traugott Fuchs Kültür ve Tarih Mirası Arşivi, Fuchs’un 1934’ten ölümüne kadar yazdığı 5.000’den fazla mektup ve yazışma, yayınlanmamış çeviriler, günlükler, ders ve gezi notlarının yanı sıra, Türkiye’nin 70’li yıllardan itibaren siyasal ve kültürel dokusunu Günaydın gazetesi üzerinden yansıtan “Günaydın Koleksiyonu” ve bunlarla ilgili olarak kaleme aldığı çeşitli yazıları içermektedir. Bu arşiv, çoğunlukla Alman edebiyatının Romantik ve Modern dönemlerine odaklanan bir ihtisas kütüphanesi ve 200’ün üzerinde yayınlanmamış şiir, sanatsal ve sosyolojik öneme sahip sulu ve yağlı boya resimler ile 5.000’in üzerinde eskiz ve skeçlerinden oluşuyor. Fuchs arşivi, özellikle Alman göçmen tarihinin ve İkinci Dünya Savaşı sürecinde ve sonrasında uluslararası düşünce tarihinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayan Haymatlos diaspora entelektüellerinin araştırılmasını için zengin bir malzeme sunuyor. Arşivde Türkçe, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Latince belgeler bulunuyor.

Daha detaylı bilgiler için lütfen bu linki tıklayınız...