TÜNELLERİN GİZEMİ -3.Kasım.2018-Cumartesi, BÜYÜLÜ bir GÜN ’de BUKAL bu kez yeni bir sergiye ev sahipliği yapacak...

BUKAL - BÜ Arşiv ve Dokümantasyon Merkezinin desteği ile hazırlanan yeni bir sergi ile yine TÜNELLERDEYİZ

TÜNELLERDE SERGİ

3 Kasım Cumartesi “BÜ’yülü Bir Gün”de Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezinin desteği ile hazırlanan yeni bir sergi ile yine tünellerdeyiz....

Boğaziçi Üniversitesinin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Aptullah Kuran ve Arşivinde Bulduklarımız

İşte bu arşivin bir bölümünü Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi”nin yapmış olduğu değerli çalışmalar sayesinde sizlerle paylaşabiliyoruz.

Not: Sergiyi gezmeden önce saat 11:00’da Albert Long Hall’da (BTS-Saatli Bina) bu konuda yapılacak olan ve kurucu kadrosundan birçok ünlü hocamızın katılacağı paneli izlemenizi öneririz. Panel: “YARINDAN SONRASI İÇİN GEÇMİŞE BAKMAK”


Boğaziçi Üniversitesi’ni Boğaziçi Üniversitesi yapan kişi olduğu bilinen Kuran’ın, üniversitenin bu ismiyle ilk rektörü ve Tarih Bölümü’nün eski başkanı olmasının yanısıra, “Osmanlı Mimarlık Tarihi” ve “Mimar Sinan Eserleri” konusunda da Türkiye’de bir numarali kişi olduğundan çokça söz edilir.
Akademik yaşamı boyunca dünyanın çeşitli üniversitelerinde ders veren, birçok kurul ve jüri üyeliği görevlerinde bulunan Aptullah Kuran’a ait arşiv, Kuran’ın ders notları, yazışmaları, resmi ve kişisel evraklarının yanısıra İstanbul’dan Diyarbakır’a Anadolu’da bulunan 70 kentte yer alan somut kültürel miras yapılarına dair 4600’e yakın fotoğrafı, 350 civarı eskiz ve çizimi, yine 350 civarı reprodüksiyon plan, kesit ve görünüşü, aynı zamanda audio kayıtları içeriyor.